Arról lehet vitatkozni, hogy a bor vagy a whiskey hogyan, de a kárpit mindig tisztán jó. A bútorkárpit, az autókárpit és a szőnyegek mind a kényelmünket szolgálják, de ha csúnya foltok éktelenkednek rajta, akkor pont a komfort érzetünket veszítjük el. Egyszerűen nem szívesen ülünk gyanús foltokra, ezeket nem csak a tömegközlekedésen igyekszünk elkerülni, de még az utcán is, ha tudjuk. Otthon, vagy az autónkban meg pláne igyekszünk a lehető leggyorsabban megszabadulni tőle.
A következőkben igyekszem egy néhány sorban összefoglalni azt, mit is tehetünk, ha szeretnénk bútoraink, szőnyegünk vagy az autónk kárpitfelületeinek eredeti állapotát visszaállítani.
Az alábbiakban a saját tapasztalataimat osztom meg, amelyeket a munkám során szereztem, remélem sokaknak tudok vele segíteni.
Mint minden szakmának, ennek is megvannak a saját praktikái, technikái amelyeket érdemes figyelembe venni, mielőtt nekiállnánk ecetes ollóval meggyógyítani a felületet.
Szinte mindenki találkozik az életében a kárpitfelületek tisztításának a szükségével. Otthon, vagy ahol lakunk ezernyi bőr és/vagy textilfelület vesz körbe minket. Dönthetünk úgy is, hogy vásárlás után ki sem csomagoljuk, a védőfólia majd megvédi az elkoszolódástól. Igazán otthonos.
Ha mégis úgy döntünk, hogy kicsomagoljuk, az elkoszolódás miatt ne legyen bűntudatunk. Ez egy használati tárgy, és Ő van értünk, nem Mi értük.
De a tiszta környezet mindig kellemesebb, és egészségesebb. A kárpit kényelmesebbé és otthonosabbá változtatja a környezetünk, de kiváló kosztelep is, gondoljunk csak a buszok üléseire.
Ez a cikk a szövetkárpitok tisztításával fog foglalkozni.
A szövettípusok száma temérdek, de a jó hír az, hogy a tisztítási módjuk – néhány speciális esettől eltekintve – megegyeznek. Az egyszerűség kedvéért beszéljünk most a bútorkárpitokról összefoglaló néven, hiszen ez a leggyakoribb csoport, de ideértve a szőnyeg-, és matractisztítást is.
Házi módszerek. Azjóaz?
- avagy a foltokat el lehet házilag tüntetni?
Persze, ha beüt a baj, mondjuk öcsi felrúgta a kakaót, ami a kanapéra löttyent, amitől az ott heverésző macska úgy fölugrott, hogy csak a vizelete maradt ott, akkor gyors megoldás kell, mert hétvégén amúgyis jönnek a mamáék.
Ilyenkor felcsapjuk az egyik internetes fórumot, esetleg átfutunk néhány cikket a témában, kanapé tisztítás házilag kulcsszóval.
Ezután nagyon örülünk, mert megtudtuk, hogy olcsón és gyorsan eltávolíthatóak a foltok, ecettel, szódabikarbónával, szénsavas vízzel, szappannal, egy kevés citromlével és egy szórófejes flakonnal.
Talán egy éve még a legkeresettebb cikkben, a kárpittisztítás címszó alatt ez a recept volt.
Mi ezzel a probléma?
Hát hogy ezeket a cikkeket újságírók írják, nem szakemberek. Újságíró Péternek van mondjuk két órája arra, hogy anyagot gyűjtsön a témában, mielőtt egy másik cikket ír a lakásárak változásáról Debrecenben.
Nagy tévedés, ha azt gondoljuk, hogy Ő a saját kontójára kísérletezett ezzel, illetve a cikk megírása után is foglalkozott a témával. Pedig a szódabikarbóna erősen marja az anyagot, ezért sem jó ha benne marad.
A munkám során több esetben találkoztam már a szódabikarbóna után keletkezett sófoltokkal, ezt már csak egy halvány félmosollyal nyugtázom.
Elvégeztük a szódabikarbónás folttisztító kísérletet, hogy Önnek már ne kelljen!
Ugyanis itt a legnagyobb gond. Nem elég vegyszert (vagy vegyszer-szerű anyagot) juttatni a felületre, azt bele is kell dolgozni, és utána -a szennyeződéssel együtt- el is kell távolítani. Tapasztalataim szerint ez hagyományos száraz porszívóval kivitelezhetetlen.
Nem mellékes körülmény, hogyha ezt a módszert alkalmazzuk, minden esetben csak a felszínt kapargatjuk, hiszen az anyag mélyén összegyűlt szennyeződést, poratkákat eltávolítani nem tudjuk.
Ne feledkezzünk el a szódabikarbóna fehérítő hatásáról sem. (Eleink a fogfehérítéshez is használták.) Ezért semmi esetre sem javaslom a használatát színes és sötét felületeken.
Folteltávolítás vegyszerrel
Sokan sokféle vegyszerben hisznek, kezdve az olcsó bolti csodaszerektől a nagyon divatos bio módszereken át, a teljesen vegyszermentes gőzös tisztításig.
Nem célom igazságot tenni, mindnek vannak előnyei és hátrányai, viszont én a vegyszeres eljárásban nagyon hiszek.
Gondoljunk csak bele, a ruháinkat hogyan tisztítjuk? Vegyszerrel. Hogy az állandó vegyszeres tisztítás a szövet lassú elhasználódásával, elkopásával jár? Igen. Sajnos, mint ahogy már említettem korábban, ezek használati tárgyak, erre vannak.
Természetesen ha vegyszeresen tisztítunk érdemes a legkímélőbb tisztítószert választanunk, én a CarpetCare-nél szívesen használom a Kärcher RM 760 névre keresztelt terméket, mert ipari erősségű, de enyhén lúgos, nem bántja az anyag színét, sőt, puszta kézzel is simán belenyúlok, mert a bőrömet sem bántja és nem is szárítja.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.